עדית בן פורת טיפ 7: אחד המכשולים הגדולים בחיי בעל עסק קטן הוא חוסר בהירות

מספר צפיות: 4401

המומחים: עדית בן פורת

קטגוריה: הטלוויזיה של העסקים

הסיבה העיקרית לכך שאנשים לא עושים את מה שהם צריכים לעשות היא שלא ברור להם מה הם צריכים לעשות. אחד המכשולים הגדולים בחיי בעל עסק קטן הוא חוסר בהירות. לפעמים גם לא ברור להם מה הם רוצים לעשות, ולאן הם הולכים עם העסק שלהם. עדית בן פורת, מאמנת לחשיבה מנצחת בעסקים תיתן לכם טיפ חשוב וחיוני ליצירת בהירות מול חייכם ומול העסק שלכם בפרט ( רעיונות לעסק עצמאי ).


קרא עוד
שלח לחבר/האחד המכשולים הגדולים בחיי בעל עסק קטן הוא חוסר בהירות.

הסיבה העיקרית לכך שאנשים לא עושים את מה שהם צריכים לעשות היא שלא ברור להם מה הם צריכים לעשות. לפעמים גם לא ברור להם מה הם רוצים לעשות, ולאן הם הולכים עם העסק שלהם.

 

התוצאה היא שאנחנו קמים בבוקר ומתחילים להתחרבש. אמרתי כבר באחד הטיפים הקודמים: כשאין לכם תכניות -  למישהו אחר יהיו תכניות בשבילכם. כשאנחנו לא יודעים בדיוק מה אנחנו רוצים לעשות, כשזה לא בהיר ולא נהיר, מאוד קל לנו לזלוג לכל מיני מקומות. פתאום דחוף לנו לשטוף כלים, להסיע את הילד, להרים טלפון לאיזה דודה. לכל פניה אנחנו נענים בשמחה כי אנחנו לא ממש יודעים מה לעשות עם עצמנו. קוראים מיילים, עונים למיילים, גולשים לכל מיני מקומות. בעצם אנחנו עובדים בתכניות של מי ששלח לנו את המייל, ולא בתכניות של עצמנו.

אז אחד הדברים החשובים ביותר שאנחנו צריכים ליצור למען עצמנו כדי להיות יעילים זה בהירות. קודם כל ברמת המאקרו. מה בדיוק אנחנו עושים בעסק. איזה מוצרים יש לנו, איזה שירותים. מה אנחנו כן עושים ומה אנחנו לא עושים. איך בדיוק אנחנו עושים את זה, באיזו צורה. זה צריך להיות ממש ברור ונהיר לנו. ואם למישהו זה לא ברור ובהיר, אז שווה להשקיע בזה מחשבה ועבודה.

הדבר השני כאשר אנחנו רוצים לעשות משהו – הוא לראות שממש ברור לנו מה אנחנו צריכים כדי שנוכל לעשות את זה ומה לא ברור לנו, ומה חסר לנו, ואיזו עמימות יש שם. כי כשזה  עמום – זה המקום שממנו נברח.

אז אפשר קודם להריץ את התהליך בדמיון ולהגיד, נניח,  שאני רוצה עכשיו לצלם 10 סרטים: קודם כל להחליט מה יהיה נושא של עשרת הסרטים האלה, אחר כך להחליט על נושא של כל סרט. אחר כך אני צריכה להחליט באיזה צורה או אופן טכני אעשה זאת. איפה אצלם, מי יצלם, באיזו מצלמה, מה עוד נחוץ? ואז לראות אם יש עוד דברים שלא ברורים ונהירים לי ולברר אותם.

אחרי שאברר את כל מה שלא ברור לי ואשיג את כל התשובות לשאלות: לפעמים זה לשאול בחוץ, או לחפש באינטרנט, ולפעמים זה לשאול את עצמי. אבל אחרי שאני מבהירה לעצמי בדיוק מה אני הולכת לעשות, איך אני הולכת לעשות את זה. איך ייפתר כל דבר בתהליך הזה – שזה השלב שבו הכל פתאום נהיה קל, כי כשאני יודעת מה צריך לעשות - לעשות זה החלק הקל.

אגב, גם כל מיני חששות ופחדים וספקות שעולים לי בהקשר של מה שאני רוצה לעשות, הם חלק ממה שיוצר את חוסר הבהירות. אז גם בהם אני צריכה לטפל לפני שאני ניגשת לעשות את מה שברצוני לעשות.

אחרי שטיפלתי בחוסר הבהירות ואני יודעת מה אני רוצה לעשות, זה הזמן לכתוב לעצמי תכנית: מה הדבר הראשון, מה השני ומה האחרון. או אולי דווקא לרשום מה הדבר האחרון ומה צריך לקרות כדי שזה יקרה ומה צריך לקרות כדי שזה יקרה... וברגע שזה ברור לי – עכשיו זה רק עניין של זמן.

אז קדימה, אני מזמינה אתכם לבחור עכשיו משהו שאתם רוצים לעשות בעסק שלכם, לתכנן את העשיה שלו, ויאללה קדימה לעשות.