עדית בן פורת טיפ 8: ניהול זמן

מספר צפיות: 3622

המומחים: עדית בן פורת

קטגוריה: הטלוויזיה של העסקים

בעצם אין דבר כזה ניהול זמן, כי תכלס - את הזמן אנחנו לא יכולים לנהל. הזמן עובר בין אם
עשינו מה שרצינו ובין אם לא. את מי שצריך לנהל באמת זה לא את הזמן, אלא את עצמנו. אז איך עושים את זה? עדי בן פורת מאמנת לחשיבה מנצחת בעסקים תראה לכם איך בסרטון טיפ מספר 8 לבעלי עסקים.


קרא עוד
שלח לחבר/הניהול זמן

בעצם אין דבר כזה ניהול זמן,  כי תכלס - את הזמן אנחנו לא יכולים לנהל. הזמן עובר בין אם עשינו מה שרצינו ובין אם לא. את מי שצריך לנהל באמת זה לא את הזמן, אלא את עצמנו.

כבר דיברנו על כך, שהדבר הכי חשוב שצריך לדעת לנהל זה את תשומת הלב שלנו.

אני מתחילה לכנס דברים שונים שדיברנו עליהם כבר. אנחנו זקוקים למטרה ברורה וליעדים ברורים ולתכנית איך נשיג אותם. זה אומר תכנון שנתי, חודשי, שבועי ויומי.

אני ממליצה מאוד להתחיל את היום בכך שנשב ליד השולחן כמה דקות, ונתכנן מה אנחנו הולכים לעשות, לפני שנפרוץ בעשיה לא ממוקדת ולא מתוכננת.

ובכלל, ישנה המחלה הזו שכולנו חולים בה. עוד לפני שנפלנו מהמיטה אנחנו כבר קוראים מיילים בטלפון. תוך כדי צחצוח שיניים כבר גולשים באיזה אתר. ממש לא מומלץ.

אני ממליצה לכם לעשות לעצמכם חוק שעל מיילים מסתכלים בהמשך היום. מתחילים את היום עם  ההתכווננות העצמית שלכם. קמים בנחת, מספיק זמן לפני שצריך להיות מוכנים, כדי להספיק לקחת אויר, לשתות כוס מים, לחייך חיוך גדול ולהקדיש זמן לעצמכם, לספורט, לקרוא במשך כחצי שעה חומר מעורר השראה או להאזין למשהו מעצים. למלא את עצמכם קודם כל, לכוונן את התדר שלכם, את תשומת הלב שלכם, ואז, כשאתם ממש מרגישים ערניים ונוכחים, אחרי שאכלתם ושתיתם והזנתם את התודעה במשהו ואולי גם את הגוף. זה הרגע להתחיל את היום.

וגם אז לא מתחילים את היום מלבדוק מיילים.

כי לבדוק מיילים אומר לבדוק מה העולם רוצה שנעשה. ומה שאחרים תיכננו בשבילנו, וזה בדיוק מה שאנחנו לא רוצים לעשות.

אז קודם כל לשבת עם דף ולרשום מה הדברים שאנחנו רוצים לעשות היום. מה הדברים שחשוב לנו לקדם. מה הדברים שהחלטנו שנשלים היום. ולהסתכל על כל הדברים האלה ולבחור את שלושת הדברים שבלעדיהם לא אלך לישון, שחייבים לקרות היום, ולעשות אותם ראשונים.

ולכוון את תשומת הלב שלנו ולראות בעיני רוחנו איך אנחנו רוצים להיות כדי שנוכל להשלים את הדברים האלה.

ואז ניכנס למייל, אבל לא בשביל להתחיל לקרוא מיילים ולגלוש לאתרים ששלחו לנו, ולראות סרטונים מצחיקים על חתולים והצעות של כל מיני קולגות שלנו. אנחנו נכנסים לתיבת המייל שלנו רק כדי לבדוק אם יש מיילים שרלוונטיים לפרויקטים שאנחנו רוצים לקדם. לכל השאר נתייחס בסוף יום העבודה אם יישאר זמן.

אחרי שאיזנו את עצמנו, כיווננו את עצמנו, ויש לנו תכנית פעולה, זה הזמן לצאת לדרך ולעבוד על פי התכנית שלנו.

תזכרו שכל תכנית היא בסיס לשינויים. העולם לא עובד אצלנו, להפך, לפעמים זה נראה כאילו העולם עובד בלהפריע לנו. אנשים ירצו מאיתנו דברים, המשפחה שלנו תצטרך מאיתנו דברים, הילדים שלנו יבוא להפריע לנו. לקוחות יבואו בכל מיני בקשות. העולם כל הזמן ישלח לנו הפרעות והתפקיד שלנו הוא לרקוד באלגנטיות בין היענות למה שאנחנו מרגישים שאנחנו צריכים להיענות לו, ולתת את השירות, וגם לדאוג למשפחה שלנו, שזה דבר חשוב, לבין להמשיך כל הזמן ולהתקדם לכיוון שאנחנו רוצים להתקדם אליו.

הרבה פעמים קורה שאנחנו מנסים לעשות משהו, ואז מפריעים לנו, ואז אנחנו מנסים שוב ושוב מפריעים לנו, ואז אנחנו אומרים לעצמנו אוקיי, היום זה כבר לא ילך – ומוותרים.

טעות חמורה. בדיוק כפי שבדיאטה אם התבלבלנו ואכלנו עוגה – זו לא סיבה להפסיק את הדיאטה. אכלנו עוגה? מצוין, ועכשיו נחזור לדיאטה. אותו הדבר פה. עשיתי משהו שלא היה בתכנית, נעניתי לבקשה מבחוץ, דעתי הוסחה, מה שזה לא יהיה, ברגע ששמתי לב –מה שאני רוצה לעשות הוא להחזיר את תשומת הלב שלי ולהמשיך להתקדם עם התכנית תוך כדי שאני מביאה בחשבון שגם אם לא אשלים את כל מה שתכננתי, אבל אסיים אותו בידיעה שעשיתי כל מה שאני יכולה כדי להשלים את התכנית שלי – זו הרגשה שונה לגמרי מאשר ההרגשה שסיימתי יום בידיעה שעבדתי כל היום בתכניות של אנשים אחרים.

אז אני מזמינה אתכם לתכנן, ולרקוד עם התכניות שלכם דרך ההפרעות שהחיים מזמנים לפתחכם ולהצליח להגשים את התכניות שלכם.